Böğürtlen

Böğürtlen; Üzümsü meyvelerden olan böğürtlen, Rosales takımının, Rosaceae familyasının Rubus L. cinsine girmektedir, Eubatus alt cinsi içerisinde yer alan böğürtlenin tür adı Rubus fruticosus L.’dur. Böğürtlen genellikle bol güneşli, rüzgârdan korunmuş, hasat zamanı yağmur almayan, yeterli toprak nemi olan ve kışları ılık geçen yerlerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Ekonomik ömrü 15-20 yıl kadardır. İyi bakımlı bahçelerde 1 da. alandan en az 2 ton ve daha fazla ürün alınabilmektedir. Doğu Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Kahramanmaraş ili böğürtlen yetiştiriciliği için oldukça elverişli iklim ve toprak özelliklerine sahiptir. Böğürtlen bitkisinin dikenli yabani formlarına ilin hemen hemen her yerinde rastlamak mümkündür. Özellikle Andırın ilçesi bu meyve türünün yetiştiriciliği için çok ideal bir ekolojiye sahiptir ve ilçede kapama böğürtlen bahçelerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Andırın İlçesinde Böğürtlen Bahçesinden ve Meyvesinden Bir Görüntü

Dondurması ile ünlü Kahramanmaraş ilinde bu ürünler dondurma sektörü tarafından büyük talep gördüğü için son yıllarda ilin merkez ve diğer ilçelerinde de üretiminde artışlar görülmektedir. Yetiştiricilik dikensiz kültür böğürtlenleri ile telli terbiye sistemleri üzerinde yapılmaktadır. İlde “Jumbo”, “Chester Thornless”, “Bursa 1” gibi çeşitler kullanılmaktadır.

Kaynakça

Mürüvvet ILGIN, “Evaluation of Fruit Characteristics of Blackberry Genotypes Grown in Eastern Mediterranean”, KSÜ Doğa Bilimleri Dergisi, 18(2), 2015.

Şule MATYAR, Azot, Fosfor ve Potasyum Gübre Uygulamalarının Böğürtlen Bitkisinde Verim ve Kalite Üzerine Etkisinin Araştırılması, Yüksek Lisans Tezi, Sütçü İmam Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Kahramanmaraş, 2010.

Okumanızı Tavsiye Ediyoruz !  Abbas İnciri

Yorumlar

Yorum yapmak ister misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kenar Çubuğu