Arıtaş Kasabası – Eski Camii

Arıtaş Kasabası – Eski Camii; Afşin İlçesi, Arıtaş Kasabası’nda yer alır. Cami inşâ kitabesine göre, 813/ 1410 yılında Dulkadir Beyliği döneminde yapılmıştır. Eski Camii 1977 yılında yıkılmış, yerine betonarme olarak tek kubbeli harim ile dört gözlü son cemaat yeri ve tek şerefeli minareden oluşan yeni cami yapılmıştır. Önceki camiden sadece mermer inşâ kitabesi günümüze gelmiştir…. daha fazla oku »

Arıtaş Kasabası – Pınarbaşı (Murtazalar) Camii

Pınarbaşı (Murtazalar) Camii yapısı; Kahramanmaraş İli, Afşin İlçesi, Arıtaş Kasabası’nda yer alır. Cami inşâ kitabesine göre, Hacı Şah Veli Derviş tarafından 979 / 1571-72 yılında yaptırılmıştır. Önceden “Murtazalar Camii” olarak bilinen yapı, kasabanın Pınarbaşı Mahallesi’nde bulunmasından dolayı “Pınarbaşı Camii” de denmektedir. 29 Rebîu’l-âhır 1321/ 2 Temmuz 1903 tarihli vakfiyede, Derviş oğlu Murtaza camiye bazı vakıflarda… daha fazla oku »

Abdülhamit Han Camii

Abdülhamit Han Camii; Onikişubat ilçesi, Abdülhamit Han Mahallesi, Mercimek Tepe Caddesi’nde yer alır. Cumhuriyet dönemi eseri olan cami, hayırsever insanlar tarafından 1993-2010 yılları arasında inşâ ettirilerek ibadete açılmıştır. Yapının mimarî projesini H. Mehmet Güneri, statik projelerini ise Aslan Genç yapmıştır. Caminin; mihrap, minber, müezzin mahfili gibi mermer işlerini Nihat Kartal, vitray işlerini Abdulkadir Aydın, hüsn-ü… daha fazla oku »

Ulu (Alâüddevle Bey – Süleyman Bey) Camii

Ulu (Alâüddevle Bey – Süleyman Bey) Camii, Dulkadiroğlu İlçesi, Kurtuluş Mahallesi, Atatürk Bulvarı’nda yer alır. Vakfiyelere göre cami, Dulkadir Beyliği hükümdarı Süleyman Bey (1442 – 1454) tarafından saltanatı yıllarında yaptırılmıştır. Daha sonra yapıyı, taçkapısındaki kitabeye göre, Süleyman Bey’in oğlu Alâüddevle Bey 907/1501 yılında yenilercesine tamir ettirmiştir. Bu yapı arşiv belgelerinde; “Cami-i Atik, Cami-i Kebir, Süleyman… daha fazla oku »

Adliye (Büyük Su) Camii

Hakkında Adliye Camii, Dulkadiroğlu İlçesi, Ekmekçi Mahallesi’nde yer alır. Cami, 14 Muharrem 1151 H./ 4 Mayıs 1738 M. tarihli vakfi yeye göre, Veli Efendi’nin oğlu Ali Efendi tarafından yaptırılmıştır. Cami, 1957 yılında yıkılarak betonarme olarak yeniden inşâ edilmiş ve önceki yapıya ait hiçbir kalıntı günümüze gelmemiştir. Ali Efendi, 14 Muharrem 1151 H./ 4 Mayıs 1738 M…. daha fazla oku »

Ahmet Paşa (Divanlı) Camii

Yapı, Dulkadiroğlu İlçesi, Divanlı Mahallesi, Tevfi k Fikret Sokağı’nda yer alır. Cami, doğu cephede harime girişi sağlayan kapının üst kısmına yerleştirilen inşâ kitabesine göre, 1101/1689-90 yılında Gani Yusuf Zâde Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapı arşiv belgelerinde; Gani Yusuf Zâde Ahmet Paşa Camii, Ahmet Paşa Camii ve Divanlı Camii isimleriyle zikredilmiştir. Yapı günümüzde “Divanlı Camii” ismiyle… daha fazla oku »

Acemli (İskender Bey – Şehit Evliya) Camii

Acemli Camii, Onikişubat İlçesi Şehit Evliya (Acemli) Mahallesi, Sütçü İmam Sokak’ta yer alır. Kaynaklara göre, Bayazıtoğulları’ndan Hacı Abdullah Bey’in oğlu İskender Bey XVII. yüzyılın ortalarına doğru, Acemli (Şehit Evliya) Mahallesi’’de kendi ismiyle anılan cami ve medreseden oluşan bir külliye inşâ ettirmiştir. Ahşap kirişlemeli, düz toprak damlı olduğu belirtilen cami harabe bir durumda iken yıkılarak yerine,… daha fazla oku »

Kenar Çubuğu