Ramazan Avcı

Ramazan Avcı, Kahramanmaraş’ın Dereboğazı mahallesinde 1962 yılında doğdu. Annesinin ismi Ayşe, babasının ismi Mehmet olup çevresinde Âşık Mehmet olarak bilinir. Babasının işi sebebiyle ilköğrenimini 1974 yılında İskenderun’da yaptı. Orta öğrenimini 1982’de Kahramanmaraş’ta Ticaret Meslek Lisesinde tamamladı. Yüksek öğrenimini 1982 yılında başlamış olduğu Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde 1986 yılında sonuçlandırdı. Fakülteden… daha fazla oku »

Mustafa Kamil Abacıoğlu

Hakkında Mustafa Kamil Abacıoğlu günümüz araştırmacı yazarlarındandır. Mağralı mahallesinde 1925 yılında doğdu. Babası Maraş Milli Mücadele gazilerinden Mehmet Çavuş, annesi Tekinşenli ailesinden Zeynep Hatun’dur. İlk ve orta öğrenimini Maraş’ta tamamladı. Arapça, Farsça ve İngilizce öğrendi. Dini ilimlere ilgi duydu. 1944’te askere gitt i. Askerlik dönüşü mahalli gazetelerde yazmaya başladı. Doğup büyüdüğü şehir ile ilgili çeşitli… daha fazla oku »

Muhittin Abacıoğlu

Hakkında Günümüz bürokrat ve yazarlarındandır. Mağralı Mahallesinde 1956 yılında doğdu. Babası Mustafa Kamil, annesi Asiye Hanımıdır. İlk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş’ta tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Bayındırlık ve İskân Bakanlığına müfettiş yardımcısı olarak girdi. Aynı kurumda; müfettiş, başmüfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcısı ve personel dairesi başkanı olarak görev… daha fazla oku »

Kenar Çubuğu