Bitki Türü

Maraş Adaçayı

Maraş Adaçayı, bilimsel adıyla Salvia marashica, Lamiaceae (ballıbabagiller) familyasına ait olan ve bu familyanın önde gelen bir üyesidir. Ballıbabagiller familyası, genellikle aromatik kokuları ve çeşitli sağlık faydalarıyla bilinen bitkileri içerir. Bu aileye mensup olan Salvia türleri, binlerce yıldır tıbbi amaçlarla kullanılmıştır. Maraş Adaçayı da bu uzun tıbbi geçmişin içinde kendine önemli bir yer edinmiştir. Özellikle… daha fazla oku »

Ayaklı Çarşak (Paracaryum Polycarpum)

Ayaklı Çarşak (Paracaryum polycarpum) (Rech. Fil.) R. Mill, 1977) ; Paracaryum (DC.) Boiss. (çarşakotu) cinsi Boraginaceae (Hodangiller) familyasına ait olup ülkemizde 29 tür, 1 alt tür, 2 varyete olmak üzere toplam 31 taksonla yayılış göstermektedir. Paracaryum polycarpum gövdesi gri renkli keçemsi tüylerle kaplıdır. Gövde tekil veya az sayıdadır. Yükselici bir taban üzerinde dik yükselen gövde… daha fazla oku »

Andız (Juniperusdrupacea)

Andız ağacı servigiller (Cupressaceae) familyasından, 10-15 m boyunda, Juniperus seksiyonunun Caryocedrus alt seksiyonunda yer alan, genellikle piramidal tepe çatısına sahip 25 m boy ve 1-2 m çapa ulaşabilen bir cinsli ve iki evcikli bir taksondur. Pul yapraklıdır ve kışın yapraklarını dökmez. Küremsi 2-2,5 cm çapında kozalaklara sahiptir. Ülkemizde Orta ve Doğu Akdeniz bölgesinde özellikle Kahramanmaraş,… daha fazla oku »

Ahır Yağlıçanağı

Hakkında Ahır Yağlıçanağı; Ranunculus unguis-cati Ranunculaceae (Düğünçiçeğigiller) familyasından olup ilk olarak, 1934 yılında Balls ve Gourlay Kahramanmaraş Ahir Dağı 1540 m den toplamışlardır. Türkiye Florası kayıtlarında sadece tip örneği olarak bilinen tür Bayram Yıldız tarafından 1977-1981 yılları arasında yürütülen flora çalışmalarında Göksun ilçesi Fındık Köyü ve Püren Geçidi’nden tekrar toplanmıştır. Türün varlığı Ahir Dağı ile… daha fazla oku »

Kenar Çubuğu