Tarih

MARAŞ OLAYLARI (19/26.12.1978)

Maraş Olayları terimi, Kahramanmaraş ilinde 19-26 Aralık 1978 tarihinde meydana gelen olayları tanımlamaktadır. Söz konusu tarihte provokatif eylemlerle iç güvenliğin tesis edilememesi neticesinde meydana gelen anarşi ortamında resmî kayıtlara göre yüz on bir kişi hayatını kaybetmiş, yüz yetmiş altı kişi de yaralanmıştır. Maraş Olayları, 12 Eylül öncesi yaratılan anarşi ortamının önemli unsurlarından biridir. İhtilale giden… daha fazla oku »

KARAMARAŞ (Maraş’ın Eski Yerleşim Merkezi)

Karamaraş, Şeyh Adil Mezarlığı’ndan Doğukent’e doğru uzanan ve günümüzde Namık Kemal ve Dulkadiroğlu mahallelerini içine alan eski bir yerleşim merkezidir. Tarihî rivayetlere göre Maraş’ın eski yeri burasıdır. Şehir birkaç defa yıkılmış ve yer değiştirmiştir. Eski Türkçede kara kelimesinin birçok anlamları var. Bunlar büyük, baş, sert, şiddetli, toprak, fakir, uğursuz, ölüm, yas, mezar, yer ve bir… daha fazla oku »

MARAŞ VE İLÇELERİNİN İSİMLERİNİN OLUŞMASI

1.Maraş Adının Anlamı İle İlgili Görüşler Maraj, Markasi, Marasion, Margas, Margaji, Marah, Maraksium, Marassion ve Mer’aş gibi değişik şekillerde söylenen ve yazılan Maraş’ın adının menşei ve ne anlama geldiğine dair çeşitli görüşler ileri sürülmektedir. Bunlardan birine göre, Maraş şehrini Hitit komutanlarından Maraj adlı birisinin kurmasından dolayı şehre Maraj adı verildiği belirtilmektedir. Yine Sümerlerde de Naras… daha fazla oku »

Kenar Çubuğu